Soovitused herilaste ja vapsikute tõrjegeeli kasutamisel

Tõrjegeeli kasutamine on turvaline moodus herilaste ja vapsikute tõrjeks, sest ei ärrita putukaid ja kui juhendit järgida, siis hukkuvad kõik putukad pesas. Kevadest südasuveni võib geelikulu olla 35 ml, sealt edasi aga võib pesa suurenedes kuluda selle väljasuretamiseks juba rohkem tõrjegeeli.

1. Leia lennuava

Jälgi putukate lennusuundi ja nende põhjal määra pesa võimalik asukoht. Pesad on enim levinud pööningul, korstnas, tuulekastis, laudise taga, aknaräästas, uksepiiretel, ventilatsiooniavades, välisseina taga, vundamentis, ehituskonstruktsioonides ja ka maapinnas. Seega lennuava võib olla oksaauk laudises, tuulekasti laudade vahe, laudise vahe, vuugivahe, katuseelement, pragu või ava seinas. Pesa asukoht ja lennuava on tavaliselt kaitstud vihma eest ja putukad võivad läbida hoones mitmeid meetreid oma pesani jõudmiseks. Pesad võivad olla väga kitsastes, madalates või kõrgetes hoone osades, kuhu inimene ei pääse ja kust on keeruline ohu korral minema pääseda. Sellepärast ole ettevaatlik!

2. Hoolitse oma ohutuse eest

Pane selga riided, millest putukad ei suuda läbi nõelata – paks jope, paksud pikad püksid, saapad, nahkkindad, müts, prillid, näo ette sall. See võib küll olla üleliigne, aga annab sulle kindlustunde ja saad rahulikult putukate tõrjet teha. Tee aeglaseid ja rahulikke liigutusi. Kui kahtlustad või tead kindlalt, et sul on herilasemürgi allergia, siis ära ise tõrjet tee. Sellisel juhul palu abi lähedastelt või telli meilt tõrjeteenus.

3. Tee tõrjet ilusa ilmaga märtsist septembrini

Tõrjegeeli tuleb kanda päeva esimeses pooles, et putukad jõuaksid selle päeva jooksul pessa kanda. Veendu, et putukatel on tavapärane aktiivsus (putukad reageerivad palju tundlikumalt ilmastikutingimustele kui meie). Peab olema normaale õhutemperatuur, -niiskus ja -rõhk. Tõrje ei toimi sügisel kui ilmad hakkavad külmemaks minema, sest kuninganna laseb enne külmade ilmade tulekut töölised otsestest töökohustustest vabaks, nad ei pea enam pesa heaks töötama ja ei kanna toitu pessa.

Arvesta, et kui kusagil naabruses on pesa ja see veel ei häiri, siis pesa suureks kasvamisel loovad putukad tütarpesa. Sellepärast jälgi läheduses olevaid pesasid ja need tuleks hävitada enne kui uued tekivad.

4. Kanna tõrjegeeli sissepääsuava ümbrusesse

Ole lennuavast vähemalt 2-3 meetri kaugusel, et mitte ärritada pesa valvureid. Kasuta harjavart või varrast, mille otsa kinnita teibiga punane hoidik. Ettevalmistustöö tee pesast kaugemal. Ava purk ja aseta hoidiku ots rullikusse ja tõmba see aeglaselt välja. Kanna geel kohale, millel nad käivad – lennuava peale ja maandumis- ja õhkutõusu alale – see küll häirib putukaid, aga kui teed seda 30 sekundi jooksul, siis selle aja vältel ei jõua putukad veel reageerida. Vali rahulik moment. Kui putukad lendavad peatumata sisse, pead enne looma niisuguse prao, et nad on sunnitud maanduma enne sisenemist ning siis kandma geeli sellele alale. Kui putukad avastavad geeli, siis hakkavad nad seda pessa kandma teistele toiduks ja sellega on käivitunud tõrjeprotsess. Kui pesad on väga suured ja lennuavad väikesed, siis tuleb tõrjet teha 2-3 korda. Herilaste pesad surevad välja 24-48 tunni jooksul, vapsikute 48-96 tunni jooksul ning mesilaste pesad 24-72 tunni jooksul. Samasse kohta ei teki uut pesa enne kui vana pesa on lõplikult lagunenud. Kui oled veendunud, et pesa on välja suretatud, pühi või pese geel ära, et see ei meelitaks teisi toiduotsingul olevaid herilasi sinna ringi lendama.

5. Arvesta mesitarudega

Tõrjegeeli saab kasutada kui läheduses on mesilastarud, aga pärast herilaste või vapsikute pesa hukkumist tuleb geel kohe maha pesta. Alati teata mesinikule kui teed tõrjet ja jälgi putukate käitumist.