Putukate tõrjegeel

Nende puhul hea sõna ei aita. Meil on Sulle midagi paremat.

Tõrjegeeli põhimõte

Tõrjegeel toimib kolmele putukaliigile: sipelgatele (aia, metsa ja vaarao), herilastele (vapsikutele) ja prussakatele.

Tõrjegeel sisaldab putukatele atraktiivset geelivormis mürksööta, mis on nende lõuaaparaadile vastuvõetav, kuna see on loodud eelkõige vedela ja poolvedela toidu omastamiseks.

Tõrje olemus koosneb 3-st komponendist: konstantsed on putukate käitumine ja geeli omadused. Kõige tähtsam on kolmas – tuleb kokku viia putukad ja tõrjegeel ehk katta neile sel moel toidulaud, et nad pääseksid sellele mugavalt ligi ja et seda jaguks kriitilisele määrale putukatest.

Erinevates oludes asetatakse geel vastavalt putukaliigi iseärasusele: pesasuudmetele, käiguradadele või esinemiskohtadesse.

Geeltõrje kasutab ära töölisputukate instinktiivset käitumist. Tõrjegeel sisaldab peibutussööta, mis on neile meelepärane ning sel määral toimeainet, et putukad ei kuku mitte jala pealt maha, vaid jõuavad pahaaimamatult mürksööda pessa teistele toiduks kanda. Letaalne protsess kumuleerub teiste pesas olevate putukate organismis paari tunni jooksul. Sel moel saavutatakse soovitud tulemus. Lühidalt võib seda nimetada pesade mitteagressiivseks väljasuretamiseks. Prussakatel pesasid ei ole – nende puhul tuleb ruumides luua geelitilkadest võrgustik, et nad selle vaevatult üles leiaksid.

Tõrjegeeliga tulemuse saavutamise aeg, kestvus ja garantii

Putukad Tulemuse saavutamise aeg päevades Kestvus (aastat) Garantii
vaaraosipelgad 1-5 1-10 2 aastat
prussakad 7-14 1-10 2 aastat
aiasipelgad 1-3 1-2 suveperiood
herilased 1-3 1-2 suveperiood
vapsikud 2-7 1-2 suveperiood

Tõrjegeeli eelised

Tõhus

Kortermajades püsib tulemus aastaid – alustasime geeltõrjete tegemist 2003. aastal ja meie esimesed majad on senini vaaraosipelgatest ja prussakatest vabad.

Tõrje teostamisel ainult ühes eraldi korteris hukkuvad nii olemasolevad kui naabrite juurest uued sissetungivad putukad, ilma et peaks pika aja vältel taaskord midagi ette võtma.

Aiasipelgate asumid hukkuvad lõplikult päeva-kahe jooksul ning suve jooksul uusi juurde ei teki.

Herilaste ja vapsikute pesadest on võimalik lahti saada kiiresti, ohutult ja mugavalt ka lootusetuna näivates olukordades.

Ohutus

Tõrje teostamise ajal võivad ruumides viibida ka allergia- ja astmahaiged, rasedad, imikud, voodihaiged, kemikaalide suhtes tundlikud inimesed, koduloomad ja -linnud, akvaariumikalad ning toataimed.

Prussakad ja sipelgad siseruumides

Ruumides võib tööd teostada sõltumata kella- ja aastaajast. Asetatud tõrjegeeli tilgad säilivad ja toimivad siseruumides aastaid.

Sipelgad ja herilased välistingimustes

Välistingimustes tuleb valida töö teostamiseks sademeteta ilm ja teostada töö hommikul, et putukad jõuaksid söötmürgi sama päeva jooksul pesadesse viia.

Mugav ja puhas

Tõrjegeeli kasutamine ei sega igapäevast elu- ja töökorraldust. Puudub vajadus ettevalmistuse ja järelkoristuse suhtes; pole vaja tühjendada kappe ega liigutada mööblit. See on ka mittesoovitatav, sest ärritab putukaid ja nad liiguvad edasi aladele, kus neid enne ei olnud. Geel on märkamatult läbipaistev, ei jäta jälgi ning on soovi korral kergelt eemaldatav niiske salvrätikuga. Geeli kasutamine võimaldab doseerida minimaalset vajaminevat kogust tõrjeainet.

Omadused

Tõrjegeel on lõhnatu, seda ei sisaldu sissehingatavas õhus ning kokkupuutel nahaga ei kutsu esile ärritusnähtusid. Geel on söötmürk, mille toimeaine kontsentratsioon on arvestatud putukate kehakaalu järgi. Peibutusmehhanism toimib vaid putukate maitsmismeele kaudu.  Tõrjegeeli omadused säilivad temperatuurivahemikus -30 kuni +90. Tänu oma puhtusele ja koostisele on see mikrobioloogiliselt püsiv.

Ei tekita komplikatsioone

Geeli kasutamine ei ärrita putukaid, mistõttu:

prussakad ei jookse mööda maja laiali;

sipelgapesa ei muuda asukohta häireseisundis;

herilased ei käitu agressiivselt.

Tõrjegeeli ohutusnõuded

Tekstiilile või riietele sattunud geel ei kahjusta materjali ja selle plekk tuleb pesus välja. Geel pühi pindadelt ühekordse niiske salvrätiga. Nahale sattunud geel pese maha vee ja seebiga. Tõrjegeeli allaneelamisel joo klaas või kaks sooja vett ja kutsu esile oksendamine.

 

Tõrjegeeli võrdlus teiste tõrjevahenditega

Valik on Sinu – tõrjegeeli alternatiivid

Aerosool – inimese tervisele üks ohtlikumaid ning ka mõju on äärmiselt lühiajaline. On olemas ka vahuline konsistents, kuid see jätab mööblile püsivaid jälgi. Eelkõige kasutatav lendavate putukate tõrjeks siseruumides või otse peale pihustamiseks. Prussakaid pigem peletab kui tapab. Vaarao- ja aiasipelgate puhul ei anna üldse tulemust, kuna sipelgate eluviis võimaldab küll kaotusi kanda, kuid ikkagi ellu jääda. Herilasi ja vapsikuid püütakse tihti hävitada aerosoolidega, kuid paljudel juhtudel ei ulatu selle mõju ligipääsmatute pesadeni, ärritab putukaid ja muudab sellega olukorra eluohtlikuks.

Pulbermürk – närvimürk, tavaliselt segatud talgiga, mis kokkupuutel putukaga tekitab surmava reaktsiooni. Pulbriosakesed hõljuvad õhus ja ka hiljem võib tõmbetuul või koristamine osakesed õhku lennutada. Püsib kaua inimestele ohtlikuna, siseruumides ei soovita kasutada.

Granuleeritud mürk – kvaliteetne toode, kuid hind on kõrge. Kasutamine on võimalik vaid lauspindadel, jätab ruumidesse puru.

Mürksöödatopsid – sisaldavad soolemürki, ei leidu sissehingatavas õhus ning allaneelamine või kokkupuude nahaga on välistatud. Hind ja ala, milles toimima peaks, ei ole võrdväärsed. Putukad toituvad vedelast või pehmest ainest, mitte tahkest. Sellepärast on inimesed ka kurtnud, et mürksöödatopsist pole kasu. Oleme näinud kortereid, kus kümneid mürksöödatopse, mis aga ei ole andnud oodatud tulemust.

Vedelad söötmürgid – kasutamine praktiliselt võimatu, kuna vedelik ei püsi pindadel.

Kriit – Hiina või Vene päritolu. Odav, aga korteris oleks nagu lasteaed üle käinud. Samuti on kurdetud, et ei toimi nagu vanasti.

Liimpüünised – eesmärk on kontrollida putukate olemasolu. Kui liimpüünises avastatakse putukas, on vaja tõrjet teha.

Märgpritsimine – klassikaline universaalne tõrjemoodus, hävitab sõltuvalt valitud toimeainest kõiki putukaid. Kasutamine on äärmiselt tülikas ettevalmistus- ja järelkoristustööde tõttu, samuti peab rangelt järgima ohutusnõudeid. Toime kestab kuni tolmuga kattumiseni või mahapesemiseni. Kasutatakse parasiitputukate (lutikad, rotikirbud) ja teiste (kärbsed, soomukad jm) putukate tõrjeks.

Tõrjegeel – tänu oma unikaalsele kasutusmugavusele toodetakse mitmesuguseid tooteid. Väga erinev kvaliteet nii toimeaine kui lisaainete suhtes. Kindlalt töötavad bränditooted on küllaltki kallid. Suunatud inimestele, kes arvestavad terviseriske ning hoiavad enda tervist. On kümneid tooteid, mida on püütud panna geelivormi, aga kemikaalid reageerivad omavahel ja mitte igakord ei ole tulemus hea. Odavamad on tumedad (läbipaistmatus pakendis seda ei näe), koosnevad enamuses sünteetilistest ainetest (tootmise kokkuhoiu ja toote pikaajalise säilimise huvides), aga ei pruugi putukatele ligimeelitav olla. On ka väga häid tooteid, kõik ei pruugi Eestis kättesaadavad olla. Professionaalsed tooted on kasutajale ohutud ja tulemuslikud.

Kilekottidesse pakitud mürkhõrgutised – Eestis kasutavad seda kaks kahjuritõrjefirmat. Segatakse toore maksa või suhkru baasil ning pakendatakse kilekotikestesse. Toimeaineteks on tavaliselt booraks või närvimürgid. Kasutatakse keskmiselt kuni 10 kotikest korteri peale. Mürkhõrgutisi soovitatakse eemal hoida lastest ja koduloomadest, kuigi otsest ohtu need neile ei pidavat kujutama. Maksaga hõrgutis rikneb kiiresti, levitab lõhna ja mikroobe, kui seda õigel ajal ei eemaldata. Pruuni värvi lisapakke soovitatakse hoida sügavkülmas. Enne roiskumist või pärast tõrjeperioodi tuleb need kotikesed eemaldada. Sarnane söögitopside kasutamisega. Lühiajaline toimeaeg, mille tõttu jäävad korterid pärast nende eemaldamist kaitsetuks uute putukate võimalikul ilmumisel.

Sudutamine – kasutatakse mootoriga agregaate, mis pihustavad surveõhu abil mikroskoopilisi veepiisku tavaliselt suurtes kinnistes ruumides, kus käsipritside kasutamine ei ole otstarbekas. Analoogne märgpritsimisega, aga suuremahulisem.

Fumigeerimine ehk gaasitamine – tööstuslik moodus tavaliselt teraviljakahjurite tõrjeks ladudes ja mahutites; hoonete ja ruumide tõrjes puidukahjurite vastu. Selles valdkonnas tegutsevad spetsialiseeritud ja sertifitseeritud firmad.

Elektroonilised peletajad – putukaid esineb kõikjal ning ei ole niisugust sagedust, mis mõjuks putukatele või konkreetsele liigile halvasti. Tooted on erinevas hinnaklassis, professionaalsed kahjuritõrjujad seda moodust ei kasuta ning nimetavad neid suurimaks pettuseks selles vallas.

Valguspüünised – ette nähtud kärbeste püüdmiseks tööstus- ja toitlustusasutustes. Õigustavad end soojas kliimas, kus see probleem esineb. Eestis praktiliselt mõttetu, kuid ühtse Euroopa direktiividesse sisse kirjutatud. Suured ja kallid püünised. Väiksemad püünised on suvilas öiste lendavate putukate püüdmisel küllaltki toredad, aga mõnevõrra tüütud oma täriseva hääle tõttu.

Lõhnaga peletajad – sünteetilised. Parem on kasutada vanaemade retsepte – saab ise valida, mida sisse hingata.

Kärbsepaber – toodetakse kas spiraalrullides, ribadena (aknaklaasile paigutamiseks) või nööridena (soojades maades lautades). Kärbsepaber on loodud kärbeste püüdmiseks ning oma konstruktsioonilt ning toimelt vägagi tõhus vahend.

Suitsud – sääskede vastu nn spiraalid. Kahjurputukate vastu hoidlates, angaarides jt kinnistes ruumides anumad, kus põlemisel vallandub suits, mis sisaldab toimeainet ja tungib kõikvõimalikesse vahedesse ning pragudesse. Neid kasutavad ainult kahjuritõrjujad.

Kehaõlid – eelkõige sääsetõrje vahend. Soovitame ökotooteid, sest see, mida nahale pannakse, see sinna ka imbub.

 

Loe inimeste kogemusi tõrjegeeli kasutamisel